Gezi organizasyonu, işletme içinde personellerin daha iyi vakit geçirmesi ve sosyalleşmesi adına düzenlenen özel etkinliklerdir. Belirlenen özel bir günde ya da yönetim tarafından belirlenen bir yere bir gezi düzenlenme sürecini içerir. Bir işletme için düzenlenen gezi organizasyonlarında insan kaynakları departmanına büyük bir görev düşmektedir.

İnsan kaynakları departmanının gezi düzenleyebilecek profesyonelliği olmaması durumunda dışarıdan destek alınabilir. İnsan kaynakları hizmeti veren işletmeler amaçlara uygun bir gezi düzenlenebilmesi adına deneyimli bir ekiple çalışmaktadır.

Her gezi organizasyonu titizlikle planlanmalıdır. Bu sayede hem amacına ulaşabilir hem de bütçe dahilinde bir görüşme yapılabilir. Bu organizasyonların işletmeler için birçok avantajı vardır.

Şirket İçi Gezi Organizasyonu Faydaları Nelerdir?

Bir işletme için gezi organizasyonları birçok avantaj sağlamaktadır;

  • Belirli aralıklarla düzenlenen gezi organizasyonları personellerin hoş vakit geçirmesini sağlar.
  • Sosyal imkanların güçlü olduğunu ortaya koyan gezi organizasyonları ile çalışan bağlılığı artar.
  • Personeller arasında iletişim güçlenir. Sosyal ilişkiler daha da güçlü hale gelir. Böylece çalışma ortamında da personeller daha etkili iletişim kurabilirler.
  • Yönetim kadrosu ile personeller arasında bir bağ oluşur.
  • İşletmelerin gerçekleştireceği sosyal etkinlikler için çok doğru bir seçenektir.

Şirket içi gezi organizasyonları işletmeler için insan kaynakları departmanının çalışmalarını önemli oranda destekler. Ancak bir gezi organizasyonunun güvenli şekilde tamamlanması ve doğru amaçlarla yapılabilmesi adına profesyonel bir gözle yapılmalıdır.

Şirket İçi Gezi Organizasyonlarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Şirket içi gezi organizasyonu profesyonellik gerektiren bir durumdur. Güvenlikten bütçeye, amaçlarından katılacak kişi sayısına kadar birçok değişken söz konusudur. Bu yüzden de deneyimli bir ekip tarafından yürütülmelidir.

Gezi organizasyonlarında dikkat edilecek hususlar şöyledir;

Güvenlik Önlemleri: Bir gezi organizasyonu işletmeler için büyük bir sorumluluktur. Bu yüzden de gezi boyunca ulaşım, barınma gibi birçok süreçte güvenlik önlemleri alınmalıdır. Hem resmi yükümlülükler yerine getirilmeli hem de personellerin güvenliği düşünülmelidir.

Bütçe Planlaması: Her işletme için gezi organizasyonlarının belirli bir maliyeti vardır. Bu yüzden işletme tarafından belirlenen maliyet önemlidir. Maliyet kapsamında bütçe en iyi şekilde planlanmalıdır. Bütçe kapsamında en kusursuz ve verimli etkinlik düzenlenmelidir.

Gezi Planı:Bir gezi organizasyonunun her detayı planlı olmalıdır. Bu yüzden de önceden gezilecek yerler ve yapılacak işler planlanmalıdır.

Yeme-İçme:Gezi organizasyonlarında personellerin yeme içme noktaları ve zamanları çok önemlidir.  Gezi boyunca belirlenen rotaya ve zaman durumuna göre yemek için uğranacak noktalar belirlenmelidir.

Konaklama: Şirket içi gezi organizasyonları çok gecelik olacaksa konaklama ihtiyaçları çok önemlidir. Konaklanacak noktalar doğru seçilmeli ve işletmenin kurumsal yapısına uygun konaklama tesislerinde kalınmalıdır.

 Gezi organizasyonlarında her detayın titizlikle planlanması ev kusursuz olması şirketin kurumsal yapısı ve personel gözünde değeri için çok önemlidir. Profesyonel gezi organizasyonları için https://www.ideakurumsal.com/gezi-organizasyonu/ adresini ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar