Çalışma belgesi işten ayrılan işçiye, işveren tarafından verilen belgedir. İşçinin çalıştığı süre boyunca ne iş yaptığı, iş çeşidi, ne kadar süre çalıştığı gibi bilgileri belgelemesini sağlar. Bu da daha sonra çalışacağı yerlerde işçiye referans olması açısından önem teşkil eder. İçerisinde bu bilgilerden ziyade işçi neden şu an çalıştığı iş yerinden ayrılıyor gibi önemli soruların cevaplarını da barındırır.

İşçinin başvuracağı ve gireceği yeni iş yerinde, iş veren ve işçi arasında şeffaflık olmasına da katkı sağlayan çalışma belgesi, görüşme esnasında iş verene birçok ipucu vererek sorgulama sürecini de hızlandırır.

Çalışma Belgesi Zorunlu Mudur?

Birçok kişi bu belgeden habersiz olsa da ya da bu belgeyi iş verenden istemeye çekinse de iş verenin çalışma belgesi vermesi 4857 sayılı İş Kanunu’na göre zorunludur. İş veren bu belgeyi vermeyi reddederse ve bunun sonucunda işçi bazı problemlerle karşılaşırsa iş verenden şikayetçi olarak tazminat isteme hakkına sahip olabilmektedir.

İş verenin belgeyi vermeyi reddetmesinin yasalara aykırı olmasıyla birlikte belgede hatalı ve eksik bilgilerin yer alması da suç sayılmaktadır. İşçinin faaliyetleri dışında hedef şaşırtan ifadelerin belgede yer alması iş verenin başına dert açabilir. Öyle ki, iş veren çalışma belgesini verirken işçiden talep beklememeli; kendisi işçinin iş yeriyle ilişkisinin kesilmesiyle birlikte çalışma belgesini vermelidir.

Çalışma Belgesini Vermemenin Cezası Nedir?

Çoğu kişinin çalışma belgesini alamadığına dair forum sitelerinde ve çeşitli mecralarda şikayetleri bulunmakta. Çalışma belgesini iş vereninden edinemeyen kişiler bunun çözümünü aramaya yönelik olarak haliyle bu durumun yaptırımını da öğrenmek istemektedir. Sorun yaşayarak işten ayrılmış veya ayrılmasını istemediği çalışanına tepkili iş verenlerin sayısı az olmamakla birlikte bu durumlara bağlı olarak iş verenler, çalışma belgesini vermeyi de reddetmektedirler. Peki, çalışma belgesini vermemenin cezası nedir?

Çalışma belgesini talep edip de alamayan işçinin bildirimi üzerine iş verene maddi ceza yaptırımı olmaktadır. Bu ceza 141 TL olup, iş verenin kısa süresinde içerisinde ödeme yapması zorunludur. Ayrıca bu ceza sadece çalışma belgesini vermeyi reddetmeye değil; belgede eksik veya hatalı bilgilerin yer alması ve belgenin zamanında verilmemesi durumlarına da uygulanmaktadır.

Çalışma Belgesinde Hangi Bilgiler Yer Almalı?

Çalışma belgesi hazırlanırken elbette iş verenle ilgili olarak belli başlı bazı standart bilgiler yer almalıdır. Açıklayıcı ve doğru şekilde işlenmesi gereken bu bilgiler, sonrasında işçi hakkında referans sağlayarak bir sonraki iş yaşamında kolaylık sağlayacaktır. Çalışma belgesinde yer alması gerekenler:

  • İşçinin adı ve soyadı
  • İşçinin iş yerindeki görevi
  • İşçinin doğum tarihi
  • İşçinin adresi
  • İşçinin TC kimlik numarası
  • İşçinin işe başlama tarihi
  • İşçinin işten ayrılma tarihi
  • İşçinin iş türü

Bu bilgiler bir çalışma belgesinde mutlaka yer alması gereken standart bilgilerdir.

Yorumlar

  1. Iş başvurusunda bulundum Almanya’da kabul edildi çalışma izni ve oturum izninin çıktığını söyledi ve belgelerin yollandığını ama Bu belgeler bir türlü elime geçmedi . bu belgelerin nerede olduğunu nasıl öğrene bilirim. Bu konuda yardımcı olabilirsiniz? Saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar