Beden dili, insanların gerçek duygu ve ifadelerini açığa vurmak için kullanılan söz ile ifade etmenin dışındaki iletişim öğeleridir. Yüz ifadeleri, jestler, el ve bacakların konumu bu öğeler arasında yer alır. Etkili beden dili kullanımı, başkalarının söylediklerine olumlu tepkiler veren ilgili sözsüz hareketler ve jestler ile birlikte karşı tarafa kendimizi daha iyi ifade etmemize ve ikna edici olmamıza fayda sağlayan hareketler bütünüdür. Çoğu kişi için beden dili, gerçekte nasıl hissettiğimize dair sinyaller gönderdiği için iletişimin en önemli yönü olarak kabul edilir.

Vücudunuzla nasıl iletişim kurduğunuz önemlidir, çünkü araştırmalar iletişimin % 60 ila % 90’ının sözsüz olduğunu göstermektedir. Genel olarak, beden dili bilinçaltı zihnimiz tarafından kontrol edilir ve her zaman söylediklerimize uygun değildir. Etkili beden dili kullanımı birilerinin bize ne söylemeye çalıştığını tam olarak anlamamıza, insanların söylediklerimize ve yaptığımız şeylere karşı farkındalığını arttırmaya yardımcı olabilir. Aynı şekilde karşımızdaki kişiye daha olumlu ve ilgi çekici görünmemizde etkilidir.

Etkili Beden Dili Kullanımı İçin İpuçları

Kafanızı sallamak veya gülümsemek gibi basit anlaşma eylemleri dahi karşı tarafa olumlu mesaj veren etkili beden dili kullanımı araçlarıdır. Gülümsemek, iyi vakit geçirdiğinizi ve rahat olduğunuzu gösterir. Bu eylemler insanların yanlarında olduğunuzu ve kötü durumlarıyla özdeşleşebileceğinizi bilmelerini sağlar. Hatta uygun olduğunda kahkaha bile kullanabilirsiniz. Bazı diğer etkili beden dili kullanımı ipuçları şunlardır:

  • Duruş: Otururken veya ayakta dururken rahat bir duruş sergileyin. Sırtınızı düz tutun, ancak sert bir görünüme sahip olmadığınızı emin olun ve omuzların rahat durmasını sağlayın. Bu, çevrenizle rahat hissettiğiniz fikrini güçlendirecektir.
  • Kollar: Kolları kavuşturmak, etrafınızda olanlar ile ilgilenmediğinizi ve biri konuşuyorsa kendinizi kapattığınızı gösterir. Kollarınızı iki yanınıza rahat bırakın ya da oturuyorsanız kucağınızda bir araya getirin.
  • Eller: Elleri aktif şekilde kullanmak, konuşmanızı etkili hale getirir. Kelimeleri elinizle vurgulamak sizi daha güvenilir ve kendinizden emin gösterir.
  • Tokalaşma: El sıkışma, tüm konuşmanın modunu ayarlayabildiği için en önemli sözsüz iletişim ipuçlarından biridir. Sağlam bir el sıkışma size anında güvenilirlik kazandırırken, zayıf bir el sıkışma sizi kırılgan gösterecektir. Yine de diğer kişinin elini çok fazla sıkmamaya dikkat edin. Zira bu sert kavrayış, karşı tarafa kaba biri olduğunuzun sinyalini verebilir.
  • Göz Teması: Başınızı dik tutun ve konuştuğunuz kişiye hem sizinle konuşurken hem de onlarla konuşurken göz teması kurun. İyi göz teması, başkalarının konuşmayla ilgilendiğinizi bilmelerini sağlar.
  • Yüz mimikleri: Konuşurken ya da birini dinlerken çenenizi sıkmaktan, yüzünüzü buruşturmaktan veya gergin görünmekten kaçının. İnsanlar bunu hemen hissedebilir. Başınızın duruş şekli dikkat çekici şekilde yukardan ya da aşağı doğru eğik şekilde olmamalıdır.

Yorumlar

  1. Merhabalar,

    İletişimde beden dili hareketlerimiz en önemli unsurdur. Yapılan araştırmalara göre iletişimde kelimeler %10, ses tonu %30 ve beden dili ise %60 oranında etkili olmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, beden dili hareketlerimiz kelimelerimizden daha çok anlam ifade eder. Hal böyle olunca gerek toplumsal hayatta gerek iş hayatında başarılı ilişkiler kurmak ve yükselmek istiyorsak beden dili hareketlerimize dikkat etmemiz gerekir. Beden dili ile ilgili yazınızda paylaştığınız faydalı bilgiler için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar