Danışmanlık, bir kişiye ya da bir kuruma doğru karar alabilmesi için ödeme karşılığında fikir verme, rehberlik sağlama ve hizmet verme yöntemine denir. Danışmanlar ihtiyacı olan kişilere veya kurumlara göremediklerini göstermekte ve onların ufkunu açmakta destek olurlar. Günümüzde küçük ve büyük işletmeler, işletmenin gelişimi için sürekli dışarıdan hizmet almak isterler. Bunun sonucunda işletmenizde ortaya çıkan bir sorunu analiz yapar ve edindiği bilgiler sayesinde sentezini oluşturduktan sonra sorunları belgeler ile destekler ve çözüm üretir. Bir danışman herhangi bir sektöre hizmet verebilir. İş dünyasındaki alınan danışmanlık hizmeti sayesinde stratejik ilerleme ve gelişim süreci görülebilir. Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluş uluslararası kabul görülmüş aşağıdaki başlıklarda danışmanlık hizmetlerine ihtiyaç duyabilirler.

Danışmanlık Alanları Nelerdir?

 • İnsan kaynakları danışmanlığı
 • Eğitim danışmanlığı
 • Proje danışmanlığı
 • Pazarlama danışmanlığı
 • Finans ve Muhasebe danışmanlığı
 • Üretim danışmanlığı
 • Ar-Ge danışmanlığı
 • Uluslararası işlemler danışmanlığı
 • Bilişim danışmanlığı
 • Yönetim danışmanlığı
 • Satın alma danışmanlığı
 • Akademik danışmanlık

Bu danışmanlık hizmetleri sayesinde özel bir alanda uzmanlaşmış kurum veya kişiler sahip olduğu bilgiler ve beceriler doğrultusunda belirli bir zaman diliminde hizmet verdiği kuruluşu bilgilendirebilir. Buradaki önemli nokta danışmanlık olarak adlandırılan kişi alanında uzman ve bilgi sahibi olmalıdır. Danışmanın sahip olduğu bilgi ve tecrübe, kuruluşun daha yenilikçi ve bilgi sahibi olmasını sağlar ve ileriye yönelik faydalı yatırımlar yapmasında yardımcı olur.

Danışmanlık Hizmeti Avantajları Nelerdir?

Her kuruluş kendi alanında uzmanlaşmak isteyebilir. Uzmanlaşmak için ise belirli yollara ve ilerleme mekanizmalarına başvurabilir. Bu durumda danışmanlık hizmetine başvurmak işletmenin olumlu yönde ilerlemesine katkı sağlayacak seçimlerden biridir. Alınan danışmanlık hizmeti sayesinde fikirler artar ve bir sorunla karşılaşıldığı takdirde tercih ve çözüm yolu çoğalır. Böylelikle işletme büyür ve kendi alanında farkındalık yaratabilir.

Doğru Danışman Nasıl Seçilir?

Danışman kişi öncelikli olarak kurumda söz konusu olan görevi yerine getirirken uzman kadronun özgeçmişini ayrıntılı incelemelidir. Danışmanlık hizmeti mutlaka organizasyon içerisinde yürütülmelidir. Deneyim de danışmanlık alanında oldukça önemlidir. Deneyimli firmaların öncelikli seçilmesi hizmet almak isteyen firmanın yararına olur.

Danışman ile çalışma sürecine başlandığı zaman ilk olarak hangi yönde ihtiyaç olduğuna karar verilmelidir. İhtiyaç duyulan alana göre araştırma yapılmalıdır çünkü ihtiyaca göre danışmanlık hizmeti veren firma ile anlaşmak işinizi kolaylaştıracaktır. Karar verilen danışmanlık hizmeti sonucunda verilen zamanda iş gerçekleştirilir ve hizmetin sonucu bir belge halinde yöneticilere sunulur.

Ayrıca danışmanlık sözleşmesi yapılırken hizmet alınan danışman tarafsızlık ilkesine de bağlı kalmalıdır.  Özet olarak iyi bir danışman, hizmet ettiği kuruma para ve zaman kaybını önlemekte yardımcı olmalı ve şirketin ileriye doğru yönelmesini sağlamalıdır. Danışmanlar sadece tavsiye vermekle kalmaz şirketler açısından doğru karar verilmesini sağlamak için de çaba gösterir. Kurumsallaşmak için danışmanlık hizmeti önemli bir alandır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar