Geleceğinizi istediğiniz doğrultuda şekillendirmek için kariyer hedeflerinizi belirlemeniz ilk hususlar arasındandır. Doğru yönde, yeteneklerinizin çizgisinde ve hevesle devam ettireceğiniz bir kariyer mutlu bir geleceğin anahtarı olabilir. Ancak kariyer seçimi yapmadan önce kariyer ve meslek kelimelerinin ayrımlarını bilmeniz farkındalık katabilir.

Meslek, öğrenim bitiminde geçiminizi sağlarken uğraştığınız iştir. Kariyer ise bilinenin aksine üniversite tercihlerinde seçilen fakülte ve bölümü bitirdikten sonra yapacağınız meslekten ötedir. Fransızca kökenli olan kariyer, meslekten daha kapsamlı bir ifadeyi tanımlar. Meslekte tam zamanlı verdiğiniz çaba, uğraş ve başarıyı da içine alan kariyerde maddi kazançtan daha fazlasını hedeflemelisiniz.

Kariyer seçerken ya da içinde bulunduğunuz kariyeri şekillendirirken belli başlı sorular sorarak seçimleriniz konusunda güvenli adımlar atabilirsiniz. Doğru kariyeri seçmeden önce irdelemeniz gereken en önemli nokta yaparken zevk aldığınız işlerin neler olduğudur. Uzun vadede uğraşacağınız işi yaparken keyif almanız hem verimli işler çıkarmanızı hem de yaparken vaktin akıp gittiğini hissetmenizi sağlar. Bu nedenle henüz okul çağlarında hobilerinizi ve yeteneklerinizi keşfetmeniz önemlidir. Özellikle okuldaki psikolojik danışmanlar yardımıyla doğru kariyer seçimi için sağlam adımlar atmaya başlayabilirsiniz.

Kariyer yolunda karar aşamasından sonra ilk adımı attıktan sonra içinde bulunduğunuz alanda güvenli bir noktada ilerleyip ilerlemediğinizi sorgulamanız gerekir. Yani kendinizi çalışma alanınızda objektif bir gözle gözlemeli, hak ettiğiniz konuma göre kendinizi konumlandırmalısınız. Bu sayede neler yaptığınızı, neleri daha iyi yapabileceğinizi, neleri yaparken daha iyi veya daha kötü olduğunuzu gözlemleyebilir, kendinizi geliştirebilirsiniz.

Planlama ve konumlandırma yaparken göz önüne almanız gereken bir başka nokta ise finansal yeterlilik olabilir. Maddi geliri kariyer seçiminde ne kadar önceliğe koyduğunuza bağlı olarak finansal yeterlilik konusunda da bir sorgulama yaptığınız işten aldığınız zevki artırabilir. Günün önemli bir kısmında uğraş verdiğiniz uzmanlık alanınızın size manevi kazancının yanı sıra maddi bir gelir kaynağı olması ve bu konuda tatmin olmanız doğru seçimin anahtarlarından biridir.

Cesur davranamamak, atılan adımlardan emin olmamak, sorumluluk almaktan kaçınmak, yapılan hatalardan çıkarım yapmak yerine pişmanlık duymak, sabırsız olmak gibi kariyer seçimi ve planlamasında en sık yapılan hatalardan kaçınmalısınız. Bu yolda en başta kendinize güvenerek ilerlemelisiniz. Kariyer planlamasında doğru kaynaklar sunan ve kurumsal çözüm önerileri ile firmalara istihdam sağlayan İdea Kurumsal sayesinde istediğiniz alanda basamakları adımlayabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için https://www.ideakurumsal.com/kariyer-planlama/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar