Kariyer, bir kişinin hayatı boyunca ilgilendiği iş ve bu işle ilgili faaliyetlerle ilişkili tutum ve davranışıdır. Kariyer planlaması dendiğinde bahsedilen genel olarak kim olduğunuzu, ne istediğiniz ve oraya nasıl ulaşacağınızı öğrenmeyi kapsar. Kariyer planlaması, yaşantınız değiştikçe bir aşamadan diğerine geçmenizi sağlamaktadır. Kariyer planlaması ve yönetimi sürekli devam eden bir süreçtir.

Kariyer Planlaması

Kariyer planlaması yapmak için öncelikle bir hedefle başlanmalıdır. Çoğu kişi kariyer hedefi sorulduğunda başarılı olmak istediklerini söyler. Başarının tanımı ise kişisel isteklere, öz değerlere, yaşam ve diğer birçok farklı faktöre bağlıdır. Kariyer planlamasını yaparken ve yönetirken kariyer başarısının sizin için ne anlama geldiğini belirlemeniz gerekir.

Kişi ve kurumlar için kariyer planlaması ve yönetimi kendi başına bir olay değil sürekli bir değişim ve gelişim sürecidir. Kısa ve uzun vadede kariyer hedeflerini netleştirmeye ve belirlemeye yardımcı olacak birçok adımdan meydana gelir. Bu adımları, ilerlemenizi görmek ve hedeflerinizi yeniden değerlendirmek için zaman zaman tekrar gözden geçirmeniz gerekmektedir. Güçlü yönleri, tercihleri, tutkuları ve çalışma tarzı gibi faktörleri değerlendirmek önemlidir.

Stratejik kariyer planlaması ve yönetimini öğrenirseniz, profesyonel yaşamınız boyunca etkili kariyer seçimleri yapabilirsiniz. Kariyer planlaması sırasında mevcut becerilerinizi listelemek önemlidir. Bunu yapmak hangi kariyer yolunun size uygun olduğunu anlamanıza yardımcı olmanın yanında tercih ettiğiniz planı seçtiğiniz zaman bunun için yeterli olup olmadığınızı da anlamanıza yarayacak. Bilgi eksiğinizin olduğunu düşündüğünüz alanlarda eğitim ve gelişim açısından atmanız gereken adımları görmenizi sağlar.

Kariyer Yönetimi

Kariyer planı yönetimi, hedeflerinizin neler olduğuna, ne kadar spesifik olmak istediğinize ve neyi başarmaya öncelik vermek istediğinize bağlı olarak birçok şekilde düzenlenebilir. Kariyer yönetimi, ilerlemenizi izlemeyi, tamamlanmış hedefleri işaretlemeyi ve gerekiyorsa bazı adımları değiştirmeyi kapsar. Bazı durumlarda kariyer planının sizin için pek doğru olmadığını fark edebilirsiniz. Bu durumda kariyer planını tamamen değiştirmeyi de düşünebilirsiniz.

Kariyer yönetimi, kariyer planlarının hazırlanması, uygulanması ve izlenmesinin devam eden süreci olarak tanımlanmaktadır. Tek başına kişi tarafından üstlenilebilir veya kuruluşun kariyer planlarına dahil olan ortak bir faaliyet olabilir. Çalışanların kariyer yeteneklerini daha iyi anlamalarını, geliştirmelerini ve yön vermelerini, bu becerileri kurum içinde ve dışında da en etkin şekilde kullanmalarını sağlar. Kariyer yönetimi ve kariyer planlama faaliyetleri birbirini tamamlayıcı niteliktedir. İdea Kurumsal kariyer planlaması ve yönetimi alanında size en doğru kaynakları sunmaktadır. Ayrıntılı inceleme için bizimle hemen iletişime geçebilir veya https://www.ideakurumsal.com/kariyer-planlama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar