İlk aşama olarak belirli bir süre içerisinde kendimi nerde görmek istiyorum neler başarmış olacağım gibi karar vermelisiniz. Mesela kendimi 2 yıl sonra nerde göreceğim gibi. Nereye ne kadar sürede ne şekilde ulaşacağınızı belirlemeniz gerekmektedir peki bu planlarınız her zaman kusursuz bir şekilde işler mi? Her zaman kusursuz bir şekilde işlemez. Çeşitli sorunlar ile karşılaşabilirsiniz basit örneklerle şöyle açıklayabiliriz. Sevdiğiniz kişinin ya da eşinizin başka yerde çalışması, acı kayıplar, sağlık sorunları gibi problemle karşılaşabiliriz. Böyle sorunlarla karşılaşırsak diye mutlaka başka bir planımızın da olması gerekmektedir ve sorunlarla karşılaşınca hemen pes etmememiz gerekmektedir.

Sektör belirlemek diğer bir aşamadır. Sektör belirlemede mezun olduğunuz okul ya da sertifikası olan ek eğitimini aldığınız sektör hangisi onları belirlemelisiniz. Belirlediğiniz sektörün artı ve eksilerini belirledikten sonra kendinize ben bu sektörde çalışırsam mutlu olur muyum sorusunu sorun. Kimse mutsuz olduğu bir sektörde çalışmak istemez. Çoğu zaman mutsuz olsam da bu sektörde çok para kazanılıyor mutlu olmamın çok önemi yok diye düşünmeyin gününüzün çoğu zamanı iş yerinde geçecek.

Aşamalarımızdan bir diğeri ise bu işte başarılı olabilecek miyim sorusudur. Bu sorunun cevabı üstte de belirttiğimiz gibi kendi yeteneklerinizi bilmeniz ve işe uyguluğunuzu bilmenizden geçer.

Sektörü belirlediğiniz zaman sektörde başarılı çalışanlarda fikir alışverişi yapabilir ve merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz.

Kariyerinizi planlarken dikkat edecekleriniz arasında kısa süreli çözümler yerine uzun süreli çözümler bulmaya odaklanın. Hangi sektörde daha iyi olurum ya da hangi sektörde çalışırsam daha mutlu olurum gibi sorulan cevabı sektörleri çok iyi bir şekilde araştırıp bütün seçenekleri değerlendirmelisiniz.

İyi bir kariyer planlaması yapan kişilerin hedefleri nettir, hedeflerine ulaşacakları zaman emek sarf edeceklerinin farkındadırlar ve pes etmezler, ilk başarısızlıkta hemen pes etmezler kararlıdırlar, planlı ve düzenli şekilde çalışırlar, daima ileriye dönük düşünürler.

Unutmayalım ki kariyer planlaması yaparken kendinize soracağınız başlıca sorular şunlardır:

  • Nasıl bir işte çalışmak istiyorum?
  • Çalıştığım iş sosyal hayatımı nasıl etkileyecek?
  • Hangi şehirde çalışmak istiyorum?
  • Hangi sektörde mutlu olacağım?
  • Hangi pozisyon bana daha uygun?
  • Nasıl bir firma da çalışmalıyım?
  • Çalıştığım işte ne kadar maaş alacağım ve bu bana yeterli olacak mı?

Harekete geçmek kariyerinizde oldukça önemlidir. Kimse oturduğu yerden başarılı bir hayata geçiş yapmaz. Bunun sektörünüz ile ilgili sertifika programlarını takip edin ve sertifika almaya çalışın, yabancı dil artık çoğu sektörde ön planda ek yabancı dilinizin olması çalışacağınız sektörde sizi ön plana çıkaracaktır. Yüksek lisans yapmak oldukça önemlidir. Günümüz de üniversite mezun sayısı oldukça fazladır kendinizi onların önüne geçirmek için yüksek lisans yapmak oldukça iyi bir fikirdir.

Unutmayalım ki kimse hedeflerine kısa sürede ulaşmamaktadır. Bu yüzden bu yolda sabırlı olanlar ve azimli olanlar kazanmaktadır. Sabırlı ve umutlu olun. Konu hakkında detaylı bilgi almak için İdea Kurumsal Kariyer Planlama sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar