İnşaat sonrası temizlik konusunda doğru bildiğimiz bazı yanlışlar var.  Öncelikle bir temizlik görevlisinin inşaat tamamlandıktan sonra gerçekleşecek temizliği yapabileceği çok yanlış bir olgudur. İnşaat sonrası temizlik profesyonellik gerektiren bir durumdur. Bu yüzden inşaat sonrasında temizlik için alanında uzman temizlik görevlileri sürece dahil olmalıdır.

Temizlik firmaları için ilanlarda yer alan inşaat sonrası temizlik ilanlarının önemli bir bölümü de profesyonel hizmeti barındırmaz. İnşaat tamamlandıktan sonra kaba inşaat pisliklerinin temizlenebilmesi için özel ekipmanlar, deneyimli personeller ve özel malzemeler kullanılmalıdır.

İlk Olarak Zeminin Kaba Temizlik Yapılmalıdır

İnşaat sonrası temizlik yaparken iş  planı zeminin kaba temizliğinin yapılmasına yönelik olmalıdır. Zemin tam olarak kalıntılardan arınmadan inşaat temizliği verimli olmaz. Burada öncelikle kalan molozlar ve harç kalıntılarından kurtulmak gerekir.

Zeminde yer alan kaba malzemeleri, tozu ve toprağı çöp torbalarına koyarak daire içinden uzaklaştırma gerekir. Böylece daha ince çalışmalara geçilebilir.

Temizlikte Yukarıdan Aşağıya Doğru Gidilmelidir

İnşaat sonrası temizlik yaparken yapılan en büyük hatalardan biri camların en sona bırakılmasıdır. Öncelikle zemin temizlendiğinde üste doğru çıktıkça altlar tekrar batacaktır. Bu yüzden en doğru yöntem temizliğe camlardan başlamak olacaktır. Cam temizliği yaparken de öncelikle çerçeveler silinmelidir. Çerçeve sonrasında ise camları hem içten hem de dıştan silmek gerekir.

Camlardaki Harç Kalıntıları İçin Özel Çözeltiler Kullanılmalıdır

İnşaat sonrası temizlik yaparken dikkat edilmesi gereken detaylardan biri de camlardaki harç kalıntılarının temizlenmesidir. Camlardaki kalıntılar temizlenirken genellikle kazıyarak bu işlem yapılır. Ancak profesyonel ekipmanlara sahip olan firmalar özel çözeltilerle camlardaki harç kalıntılarını ve bantları yumuşatır. Daha sonra belirli bir süre bekledikten sonra bu kalıntılar bir bezle silindiğinde kolayca çıkacaktır.

Yüksek Katlı Binalarda Cam Temizliği Yaparken Gerekli Önlemler Alınmalıdır

İnşaat temizliği yapılırken yüksek katlı binalarda camlardaki kalıntıları çıkarırken gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Yüksek katlarda temizlik görevlilerinin can güvenliğini sağlamak adına vinçli sistemler kullanılabilir. Böylece camların dış kısımları da daha rahat temizlenebilir.

Zemin Temizliğinde de Kalan Harçlar Özel Kimyasallarla Yumuşatılır

Zeminlerde kaba temizliği yaptıktan sonra sıra kalan harç kalıntılarına geldi. Boya, alçı ve harç kalıntılarının çıkarırken yapılan hatalardan biri kazıma yapılmasıdır. Burada da özel kimyasal çözeltilerle öncelikle bu kalıntılar yumuşatılır. Daha sonra kazıyıcı ekipmanlarla zarar vermeden temizleme işlemi yapılır.

Lavabo, Fayans, Dolaplar En Son Temizlenir

İnşaat sonrası temizlikte lavabo, fayans ve dolaplar en sona bırakılmalıdır. Tüm her yerdeki kaba pislikler temizlendikten sonra uygun kimyasal malzemelerle ve ekipmanlarla dolap içleri, lavabolar ve fayanslar temizlenebilir.

Kurumsal inşaat sonrası temizlik hizmeti almak istiyorsanız https://www.ideakurumsal.com/insaat-sonrasi-ic-temizlik/#1477644866852-4293289a-b21c sayfamızı inceleyebilir ve hemen inşaat sonrası temizlik hizmetleri için randevu oluşturabilir ya da inşaat sonrası temizlik fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar