Yıllık Araç Kiralama

Yıllık Araç Kiralama özellikle günümüz şirketleri için çok önemli bir hizmet türüdür. Türkiye ve yut dışında çok az sayıda firma kendilerine ait araç bulundurmaktadır. Yeni trend artık senelik araç kiralama yoluyla bu sürecin ve hizmetin aracı firmalarla yürütülmesidir. Bunun elbette birçok sebebi bulunmaktadır. Ancak en temel sebep elbette ekonomiktir. Özellikle ulaşım bütün firmalar için önemli bir alandır. Mal ve hizmetlerini daha geniş bir alan içinde tanıtmak ve kendilerinden kilometrelerce uzakta bulunan hedef kitlelerine ulaştırmak için ulaşım ve ulaşıma ilişkin bütçeler sağlamak zorundadırlar. Elbette bunun en basit yolu yıllık araba kiralama hizmeti alarak bunu gerçekleştirmektir. Çünkü yıllık kiralık araç hizmeti sayesinde çok sayıda firmanın önemli gider kalemlerinden tasarruf elde ettiği görülmüştür. Bunlara kısaca göz atacak olursak;

 • Firmalar kendi bünyelerinde otomobil bulundurdukları zaman
 • Bu otomobillerin sigorta ve kasko masraflarını,
 • Yıllık veya altı ayda bir ödenen vergilerini,
 • Periyodik muayene işlemlerini,
 • Genel bakımlarını (motor parça değişimi, balata değişimi, dönemsel lastik değişimlerini)
 • Trafik kazası, trafik cezaları vb. tüm ödemeler ve bürokratik süreçleri kendi bünyelerinde hesaplamak ve ödemek zorunda kalacak ve aynı zamanda bunun için kendi personeline de extra mesai harcatacaktır.

Araç kiralama yıllık olarak yapıldığında firmalar bundan ciddi kar elde etmekte ve yukarıda bahsettiğimiz süreçlerin hiç birini yaşamak zorunda kalmamaktadır. Üstelik çok sayıda firmanın başına gelen bünyesinde bulundurduğu aracı sattığında oluşacak olan değer kaybı gibi durumlar yaşanmamaktadır.

Yıllık Araç Kiralama Şirketleri

Yıllık Araç Kiralama Şirketleri bu hizmetin sağlayıcıları olarak tüm kurumlar için çok önemli bir konumdadır. Bu kurumlar hizmet verdikleri sektörleri ve buradaki firmaların ihtiyaçlarını en doğru şekilde tespit ederek hazırlamayı planladıkları yıllık araç kiralama kampanya süreçlerini ona göre dizayn etmelidir. Çünkü burada hizmet almayı düşünen tüm kurumlar için birincil öncelik yıllık kiralık araç fiyatları için belirlenen rakamların bütçelerine uygun olmasıdır. Çünkü yıllık araç kiralama hizmeti 12 ay süreli de olabilir. 36 ay gibi daha uzun süreli de olabilir. Bu firmaların amaçlaması gereken yegâne şey, kurumsal firmaların ve öncelikle vergi mükellefi olan bireysel kişilerin maddi olarak tasarruf etmesini sağlamaktır. Yıllık araç kiralama hizmeti veren firmaların en önemli hizmet kalemleri;

 • Hizmet kapsamında kurumlara temin edilen aracın kalitesi ve sağlamlığı,
 • Yolda kalma durumlarında verilecek olan profesyonel servis desteği,
 • Trafik kazası vb. istenmeyen durumlarda sorunların ve anlaşmazlıkları süratle çözümünün sağlanması,
 • Sigorta, kasko ve vergi konularıyla ilgili süreçlerin hizmet verilen kurumu mağdur etmeden halledilmesi vb.
 • Periyodik muayene kapsamında aracın tüm bakım ve onarımlarının sağlanması ve gerektiğinde yedek araç temin edilmesi,

Olmak üzere tüm bu süreçleri hatasız olarak sürdürebilmesi beklenmektedir. Yıllık araç kiralama hizmeti veren firmaların hem araç temini hem de bu araçlarla alakalı bütün konuların yönetimini başarılı bir şekilde hesaplaması gerekmektedir.

Yıllık Araç Kiralama Fiyatları

Yıllık Araç Kiralama Fiyatları konusu ise yukarıda da bahsettiğimiz gibi bütçelerinde tasarruf amaçlayan kurumların en çok dikkat ettiği konudur. Dolayısıyla hizmet veren firmalar yıllık araç kiralama ücretleri için minimum hesaplamalar yapmalı ve tekliflerini kurumlara sunmalıdır. En basitinden 1 yıllık araç kiralama fiyatları üzerinden bir hesaplama yapacak olursak;

 • Kurumlara verilecek olan araçların yıllık olarak sigorta, kasko ve vergi ücretlerinin minimum düzeyde hesaplanarak fiyatın içine dâhil edilmesi,
 • Muayene için çıkması muhtemel ücretin doğru hesaplanıp yine aynı şekilde fiyatın içine dâhil edilmesi gerekir.
 • Her firmada olmasa da bazı firmaların yakıt konusunda da hizmet verdiği bilinmektedir. Ancak bu kalem her zaman yıllık araç kiralama fiyat listesi içinde yer almamaktadır.
 • Trafik kazası, lastik patlaması ya da mekanik arıza gibi konuların giderleri için ise tahmini bir bütçe hesaplanıp bu durumlarda hızlı ve kaliteli servis hizmeti verebilmek için alt yapı sağlanmalıdır. Elbette bunun bedeli de yine yıllık araç kiralama fiyatlarında etkili olacaktır.

Fiyatlar hesaplanırken; 12, 24, ya da 36 ay gibi uzun kiralamalarda yıllık araç kiralama fiyat listesi mutlaka yeniden düzenlenir. Maliyetlerin tamamı mutlaka revize edilir. Ücretler hakkında araç kiralama hizmeti de veren İDEA Kurumsal Danışmanlık ve İnsan Kaynakları firmamızla irtibata geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar