Ücretsiz Online Eğitim

İnternet kullanımının günümüzdeki gelişimi sayesinde artık her türlü bilgiye anında ulaşılabilir. Buna ek olarak eğitim sürecinde de birbirinden farklı süreçleri kullanıcılara sunan internet üzerinden online ücretsiz eğitimler de alınabilmektedir. Online eğitimler sayesinde mekan ve zaman sınırları aşılabildiği gibi dersleri tekrar etme şansınız da olacaktır. Yine bu süreçte birçok konu anlatımına ve ders içeriklerine de dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. 

Online Eğitimde Dersler Nasıl İşlenir? 

Kaliteli bir eğitim sürecinden yararlanmak için etüt merkezlerine ya da prestijli bir okula gitmek gerekiyor. Bu durum ciddi bir maddi külfeti de beraberinde getirmektedir. Ayrıca okul veya etütlerde öğretim görmek zaman kaybının yanı sıra kalabalık sınıflarda yapılacak eğitimlerle beraber her zaman başarılı sonuçlar vermeye bilir. Bu nedenle çevrim içi öğrenme süreci öğrenciler için gerçekten büyük bir fırsattır. Pek çok kişi online eğitimlerin üniversite kazanmak adına yetersiz olduğunu düşünse de online eğitimlerin bu konuda sunduğu faydalar çok sayıdadır. 

Online eğitim sürecinde programın ya da eğitim kurumunun benimsediği modele göre farklı yöntemlerle ders işlenir. Bu modeller; 

 • Ayrı model ve eş zamanı modeller, karma model içerisinde yer alır ve aynı eğitim programları uygulanır. 
 • Ayrı zamanlı eğitim modelinde ses dosyaları, video ve ders kitapları gibi materyallerle öğrencilere öğretim verilir. Bu durumda öğrenciler kendi öğrenme hızında faaliyetlerini gerçekleştirebilir. 
 • Eş zamanlı dersler ise genelde sanal sınıf ortamında verilir. Öğrenen ve öğreten grubu aynı anda faaliyet gerçekleştirebilir. 

O halde ücretsiz online eğitimler ile eğitim anlayışına uygun bir şekilde pek çok konuda bilgi sahibi olunabilmektedir. 

Online Eğitimin Özellikleri Nelerdir? 

Online eğitim her şeyden önce öğrenci odaklıdır. Ayrıca tamamen duygusal destekli olmakla beraber mekan ve zaman sınırsızlığı gibi seçeneklere sahiptir. Son olarak her yaş grubuna hitap edebilir.

Mekan ve Zaman Sınırsızlığı: Zamandan tasarruf etmek isteyenler artık online eğitim almaktadır. Çünkü yurttan ya da evden okula gidiş süresi uzun vakit alırken öğrencilerdeki ‘uzaklaşma’ yani ‘kaçma’ sendromu nedeniyle hedeflere ulaşılamayabilir. Fakat online eğitim sürecinde öğrencinin böyle bir sendroma yakalanma gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü bu eğitimler öğrencinin istediği bir mekanda gerçekleşebilir. 

Üniversiteye hazırlık sürecinde tam zamanlı ya da part-time çalışan öğrenciler için de bu durum geçerlidir. Geleneksel eğitim şartlarında eğitim ve öğretim alamayacak olan bireyler online eğitimler sayesinde her dersin detaylı bilgilerine ulaşabilmektedir. 

Duygusal Destekli Olması: Online eğitimler, duygusal desteklidir. Yani bu dersleri alırken öğrencinin ulaşım masrafı, yeme ve içme masrafı ya da konaklama gibi süreçleri düşünmesine gerek yoktur. Haliyle online ücretsiz kurslar sayesinde öğrenciler buna benzer kaygılarından kurtularak öğretim sürecine kesintisiz olarak devam edebilir. Öte yandan online eğitimler öğrenci odaklıdır. Çünkü öğrencilerin kendi belirlediği öğrenme hızında ilerlemesini sağlar. Son olarak yediden yetmişe eğitim imkanı sunan bu seçeneğin mutlaka değerlendirilmesi gerekir. 

Online Eğitimin Faydaları Nelerdir? 

Ücretsiz online eğitimler bireylere aşağıdaki fayda ve fırsatları bir arada sunmaktadır; 

 • Yaşam boyu öğrenmeyi destekler. 
 • Geniş kitlelere ulaşım sağlar. 
 • Herkesin eğitim olanaklarından yararlanmasını sağlar. 
 • Zaman ve mekandan bağımsızdır. Bu yüzden coğrafi engelleri ortadan kaldırır. 
 • Çalışan bireyler de dilediği zaman online ücretsiz kurslara katılabilir. 
 • Öğrenenler kendi hızında ders işleyebilir. 
 • Etkileşimli, zengin ve gelişmiş araçlarla ders işleme şansı sunar. 
 • Yeni iletişim teknolojilerinden yararlanılır. 
 • Geleneksel eğitimdeki barınma, beslenme ve ulaşım gibi harcamaların yaşanmamasını sağlar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar