Hemen herkes tarafından sık duyulan ve özellikle haber bültenlerinde büyük oranda adı anılan taşeronluğun gerçekte ne olduğu ve ne anlam ifade ettiği pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu kapsamda taşeronluk ne demek? Sorusunun birden fazla yanıtı olabileceği ve üzerinde konuşulan duruma göre bu kavramın farklı kullanımları olabileceği belirtilmelidir.

Taşeronluk en net tanımıyla; Daha büyük bir projenin parçası olarak bir firma için işi üstlenen bir işletme veya kişidir. Bir şirket ile sözleşme yapılırken, taşeron firma, şirketin yapamayacağı, ancak sorumlu olmaya devam ettiği işleri yürütür.

Bu bağlamda öncelikli olarak taşeron nedir? sorusuna yanıt arayarak kavramın kimliği hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Taşeron, en yalın haliyle alt anlamında kullanılır. Alt işletmeci ya da alt iş veren olarak kullanılan bu kavram; bazı durumlarda herhangi bir işin tamamını ya da bir kısmını tamamlamak üzere görevi üstlenenlere verilen isimdir.

Taşeron firmanın herhangi bir iş için yapılan anlaşmalar sonucunda işin tamamlanması adına gerekli olan tüm süreci yönetme ve yönlendirme yükümlülüğünü üstlenen kişi ya da kuruluşlar olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Taşeronlar çoğunlukla daha kapsamlı işlerde, işin bir bölümünün tamamlanması adına görevleri üstlenir.

Taşeron Nasıl Olunur?

Taşeronluk temel anlamda bir sistemdir ve söz konusu sistemin birden fazla bileşene sahip olduğu bilinmektedir. Bu kapsamda taşeron sistemi nedir? merak edenler için; çoğunlukla devletin idare organlarına bağlı kurum veya kuruluşlarından ya da büyük ölçekli şirketlerden herhangi bir işin bir bölümünün alınması anlamına gelir.

Patron, yöneticiler ve işçiler olmak üzere genel anlamda üç farklı gruba ev sahipliği yapan taşeron sisteminde en çok tartışılanlar ise işçilerdir. Taşeron sistemi içerisine dahil olmak isteyen yatırımcıların belirtilmiş olduğu gibi büyük ölçekli firmalar tarafından ya da devletin ilgili kurumlarınca gerçekleştirilen ihalelere katılmaları gerekir.

Taşeron sistemi örneklerine bakarsak; inşaat sektöründeki bir müteahhit, bir inşaat işinin bir parçası olarak elektrik tesisatı hizmetlerini gerçekleştirmesi için bir elektrikçi ile anlaşabilir.

Bir tasarımcı, bir logo tasarım görevini başka bir grafik tasarım şirketine yani taşerona verebilir.

Zamanınızın önemli bir kısmı proje yönetimi ve müşteri yönetimi konularına harcıyor olabilirsiniz. Müşterilerinizi ilerleme konusunda aktif tutmanız, iletişimde olmanız, son tarihleri ​​yönetmeniz ve ortaya çıkabilecek endişeleri veya sorunları ele almanız gerekir. Proje için teklif verirken tüm bunları dikkate aldığınızdan emin olmalısınız. Temizlik taşeronluğu, işçi taşeronluğu, üretim – imalat taşeronluğu, yardımcı personel taşeronluğu destek alabileceğiniz birçok alandan yalnızca bir kısmı. Firmanızın üstlendiği bir projede ya da fabrika taşeronluğu konusunda destek ve detaylı bilgi için İDEA Kurumsal ile her zaman iletişime geçebilirsiniz. Yılların verdiği deneyim ve taşeronluk yapmak için ek araçlara sahip olma farkıyla fabrikalarda taşeronluk hizmetini İDEA Kurumsal rahatlıkla verebilmektedir. Detaylı bilgi için https://www.ideakurumsal.com/taseronluk/   sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar