Kurumsal bir firmanın imajı; kurumun paydaşları tarafından algılanan zihinsel resmi, algılayış biçimi, izlenimleri, müşterinin kurumun ismini duyduğunda ya da logosunu gördüğünde aklına gelme şeklini ifade eder. Kurumun yürüttüğü stratejilerle gerçekleşen, sahip olunan değerler, tutumlar, davranışlar ve faaliyetler sonucunda ortaya çıkmaktadır. İnsanlar kurumları sergiledikleri imaj sayesinde tanırlar ve kurumun yürüttüğü faaliyetler sayesinde tanıyıp olumlu bir izlenime sahip olurlar. Burada imaj diye bahsettiğimiz aslında algıdır. 

Kurumsal imajı önemsemeyen kurumlar pasif bir işletme algısı sergiler ilerleyen zamanlarda yok olma tehlikesi yaşayabilirler. Kurumlar için imaj ve itibar yönetimi hedeflerine ulaşmak için bir yol haritası sayılabilir. Kurumsal imaj söz konusu olduğunda kurumun sloganından çalışanların müşteriler ile ilişkilerine ve kurumun gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk faaliyetlerine kadar düşünmeli, ince eleyip sık dokumalıyız.
Logo ve Renk

Logo ve renk müşterilerinizin kurumunuzu nasıl algılayacağıyla alakalı önemli bir unsurudur. Rakiplerden ayrışmak ve hedef kitle için akılda kalıcı olmayı önemli derecede sağlayacaktır. Kurumun imajını olumlu anlamda etkilemesi için kuruma uygun, etkin, mesajı anında verebilecek bir logo ve kurum kültürüne uygun renkler kullanılarak tasarlanmalıdır.

Kurumsal Aidiyet

Kurumda çalışanlar, müşterilere ve hedef kitleye kurum kültürünü yansıtmalıdırlar. Bu nedenle kurumda çalışanların birbirleriyle olan iç iletişimi, oluşturulan huzurlu ortam, anlayışlı bir yönetici ve açık iletişim sayesinde kurumun daha dinamik ve başarılı işler ortaya çıkarabilmesi açısından önem arz eder. Kişilerin çalıştığı kurumu benimsemesi, hedef kitle için pozitif yönde bir algı demektir.

Vizyon ve Misyonun Doğru Yansıtılması

Bu konuda iş kurum liderlerine düşmektedir. Liderler bir yandan kurumu temsil ettikleri için etkileyecek her türlü olumsuz davranışlardan ve açıklamalardan kaçınmalıdırlar.

Halkla İlişkiler Faaliyetleri

Kurumlar için hayati önem taşıyan kurumsal imajı yönetme faaliyetlerini halkla ilişkiler departmanı yürüttüğü için olmazsa olmazlardandır.

Reklam İletişimi

Farkındalık sağlamak ve hedef kitlenin zihninde yer etmenin en etkili yolu reklamdır. Kurum için doğru olacak reklamların oluşturması, mecralarda yayımlanması ve sürdürülmesi kurum imajı açısından fark yaratacak bir faaliyettir.

Kurumun fiziksel görüntüsü

Kurumun dışarıdan bakıldığında yarattığı ilk izlenim, kurumsal imajı etkileyen diğer faktörlerdendir. Bu sayede fark edilebilir, güven hissettirebilir ve akılda kalıcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar