Eğitim yaşamından sonra iş hayatı ile tanışacak bireylerin bazı sertifikalara ihtiyacı olacaktır. Bu sertifikalar birçok özel şirkette güzel kazanç şansı sunarken aynı zamanda bireylerin kendini kısa ve öz olarak anlattığı CV’lerde de yerini almalıdır. Haliyle sertifika alınarak yapılabilecek işler araştırıldığı zaman birbirinden farklı iş ve meslek gruplarıyla karşılaşılabilir. Son olarak sertifika almak isteyenler ilk olarak hangi alanda gelişme göstereceğine karar vermelidir. 

Sertifika Alarak Hangi İşler Yapılabilir? 

Konuyla ilgili olarak günümüzün en çok rağbet gören iş ve meslekleri şu şekilde sıralanmaktadır; 

  • Dijital pazarlama 
  • Sosyal medya uzmanlığı 
  • Bilgisayar programcılığı 
  • Liderlik ve yöneticilik 
  • İleri satış teknikleri 
  • İnsan kaynakları yönetimi 
  • Girişimcilik 
  • Marka yönetimi ve kurumsal iletişim 
  • Veri madenciliği 
  • Etkili sunum teknikleri 

Sıralanan bu meslekler aynı zamanda sertifika alınarak yapılabilecek işler kapsamında değerlendirilmektedir.

Dijital Pazarlama 

21. yüzyılda artık geleneksel pazarlama kavramı değişmiştir. Bu nedenle yeni yetenek ve beceriler bulmayı hedefleyen dijital pazarlama sektöründe birtakım bilgilere sahip olunmalıdır. Öte yandan dijitalleşme sürecinin hayatımızdaki her alan girmesi, birçok iş imkanını beraberinde getirmiştir. Tüm bu nedenlerden ötürü dijital pazarlama sertifikası elde ederek iş hayatına sağlam bir adım atabilirsiniz. 

 

Sosyal Medya Uzmanlığı 

Sosyal medya uzmanları freelancer olarak da çalışmaktadır. Ancak hizmet verilecek firma ya da şahısların bu konuda sertifika talep edebildiği unutulmamalıdır çünkü sosyal medya firmaların kitlelerine ulaşmak için kullandığı en etkili yoldur. Haliyle sosyal medyayı başarılı bir şekilde yönetecek kişilere her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. 

Bilgisayar Programları 

Gelişen teknolojiler yeni iş pozisyonlarını ortaya çıkarırken sertifika alınarak yapılabilecek işler kapsamında bilgisayar programları da geniş yer tutmaktadır. Bilgisayar programları sertifikası kapsamında temel bilgisayar programlarını öğrenebilecek mesleğiniz ile orantılı olarak kullanmaya başlayabileceksiniz. 

Liderlik ve Yöneticilik 

İşletmeler başarıyı yakalamak için etkili bir yöneticiye ihtiyaç duyar. Bu yüzden liderlik ve yöneticilik sertifikası alarak özel şirketlerde iş bulma şansınızı artırabilirsiniz. Ayrıca sertifika almak isteyenler bu konuda online araştırmalar da yapabilir. 

İleri Satış Teknikleri 

Satış teknikleri, dijital medya başta olmak üzere teknoloji, internet, sosyal medya ve e-ticaret gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. O halde ileri satış teknikleri sertifikasına sahip olarak pek çok firmaya başvururken kullanabilir ve diğer adaylardan bir adım öne çıkabilirsiniz. 

İnsan Kaynakları Yönetimi 

İnsan kaynakları yönetimi her kurumun önemli parçalarından biridir. İşletmelerin tüm departmanlarının bağlı olduğu insan kaynaklarında çalışanlar, hizmetleri yönetme, performans yönetim sistemi, iş gücü planlama, işe alma, ücret ve daha pek çok konuda sorumlu olan kişilerdir. Bu yüzden sertifika alınarak yapılabilecek işler arasında belki de en çok tercih edilen mesleklerden biri olarak bilinir. 

Etkili Sunum Teknikleri Eğitimi 

Firmalar, müşterilerinin ve hedef kitlenin fikir sahibi olabilmesi için etkili sunum tekniğinden yararlanır. Elbette bu süreci yönetebilecek kişiler işe alınarak satış, eğitim, danışmanlık ya da bilgilendirme gibi hizmetler sunulmaktadır. Kurumsal işletmelerde her gün yapılan binlerce sunum, etkili bir şekilde dinleyicilere aktarılmaktadır. Bu yüzden etkili sunum teknikleri sertifikasına sahip olanlar firmalarda rahatlıkla iş bulma şansına da sahip olmaktadır. 

Kurumsal İletişim ve Marka Yönetimi 

Bir kuruluşun ulaşmak istediği hedef kitleye yönelik olarak tüm iletişim kanallarının etki bir şekilde kullanılması, kurumsal iletişim kapsamındadır. Aynı zamanda marka yönetimi konusunda sertifikaya sahip olanların rahatlıkla firmalarda iş bulabileceği unutulmamalıdır. 

Girişimcilik 

Üretim faktörlerini bir araya getirerek hizmet ya da mal üreten kişiye girişimci denir. Ancak bu süreci değerlendirme ve daha rahat iş bulabilmek için bireylerin girişimcilik sertifikasına ihtiyacı olacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar