Değişen ihtiyaçlar ve yeni gelişen teknoloji nedeniyle meslekler ve mesleklerin icra edilme şekli de değişiyor. Mutlu olacağınız işte yıllarınızı geçirmeniz çok önemlidir. Kendi istediğiniz şartlarda, kendinizin şekillendireceği kariyerde gelecekteki değişimlere entegre bir meslek yapmak paha biçilemezdir. Eğer yetenekleriniz ve istekleriniz doğrultusunda meslek seçimi yaptıktan sonra yine kendi istek ve yeterliliklerinize göre çizeceğiniz kariyer yolunda verimli adımlar atabilirsiniz.

Hayatınızın ciddi bir bölümünde icra edeceğiniz meslek ile kendi belirlediğiniz kariyer çizgisi aynı değildir. Kariyer ve meslek ayrımı yapmak size seçimler konusunda yardımcı olabilir. Doğru meslek seçimi okul yıllarında danışmanlarla birlikte yeteneklerinizi fark ederek yapabileceğiniz bir seçimdir. Henüz ortaokul ve lise yıllarında yeteneklerinizi, yapmaktan hoşlandığınız ve yapmakta iyi olduğunuz işlere göre gelecekteki meslek tercihinizi belirleyebilirsiniz. Uzman rehberlik ve psikolojik danışmanlar da bu konuda sizleri destekleyecektir.

Kariyer ise mesleği de içeren, kimi zaman mesleğiniz ile eşzamanlı ilerleyen, kimi zaman mesleği de içine alan bir bütündür. Kariyeriniz meslek gibi tek tercihte oluşmaz. Onu yılların tecrübesi, birikimiz, yaptığınız etkinlikler, çalışmalar, içinde olduğunuz tüm projeler ve en önemlisi kendi çabanız şekillendirir. Bu nedenle yeteneklerinize ve keyif aldıklarınıza göre seçtiğiniz mesleğiniz kariyer için en iyi alt yapıyı oluşturur.

Tüm bunlar için hayatınızda önemli adımlar atmadan önce size yön verecek birkaç soruyu atlamamanız gerekir:

  • Kazanç mı daha önemli, kazanım mı?
  • Sevmediğim işi yapmak beni ne düzeyde etkiler?
  • İşimde sabit durmayı mı tercih ederim, devamlı hareket halinde kalmayı mı?
  • İletişim becerilerim toplu ortamlarda kendimi temsil için yeterli mi?
  • İkna kabiliyetim yüksek mi?
  • Pek çok alan için özgüvenli miyim?
  • İstediklerim için ne kadar risk alırım?
  • Sosyal statü mü daha önemli, kişisel gelişimde doygunluk mu?

Yukarıdaki sorular meslek seçimi ve sonrasındaki kariyer gelişiminiz için önemli sorulardan biridir. Bu değişen ve gelişen süreçte kendinize bu gibi sorular sorarak, hatta bu soruları çeşitlendirerek verdiğiniz kararları destekleyebilirsiniz.

Kendi kariyer ve mesleğinizde olduğu gibi çevrenizdekiler için de bu konularda tavsiye verebilirsiniz. Ancak bu basamakları aşarken uzmanlardan yardım almak doğru bir tercih olabilir. Daha yüksek motivasyon ve farkında bile olmadığınız potansiyelinizi İdea Kurumsal ile ortaya çıkarabilirsiniz. Kariyer planlamada sizlere yeterli desteği verecek İdea Kurumsal, doğru adımlarında en büyük desteğiniz olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar