Çevrenizdeki bazı insanların, yönetici olsun ya da olmasın, doğal liderler olduğunu gözlemlemişsinizdir. İçlerindeki enerjiyi dışarıya olumlu bir şekilde yansıtıp herkesi yaptığı işe değer katmaya inandırma konusunda da oldukça usta insanlardır liderler.

Kurumsal Liderlerin Ortak Özellikleri Nelerdir?

Söz konusu bu liderler ve onların özellikleri olunca karşımızda saymakla bitmeyecek bir liste belirmektedir. Başlıca ortak özellikler de yok değildir. Çoğu kurumsal liderin iyi bir eğitim hayatı, çok sayıda iş tecrübesi ve işine hakimiyeti vardır. Klasik iş dünyası tecrübelerindense diğer liderlerle ortak ama aynı zamanda onu diğerlerinden daha başarılı ya da güçsüz kılan noktaya odaklanacağız bu yazımızda.

Fark Yaratan Bir Güç : Duygusal Zeka (EQ)

İş dünyasını; her gün başka bir maceraya gebe, dostlarınız ve aynı zamanda en büyük rakipleriniz olan insanlarla bir üretim çabasında olduğunuz mecra olarak tanımlamak doğru olacaktır. Uzun çalışma saatleri, yapılan işin verdiği stres ve harcanan emekler sonrasında insanlar kopmalar yaşamakta ve duygusal zafiyet vermeye çok müsait hale gelmektedir. Bu sebeple ekip arkadaşları ile kurulan iletişimin kalitesi düştüğü gibi en ufak bir pürüzde de herkese patlamaya hazır bir mayın gibi beklemektedir. Sürecin başından beri ekibinin yanında olan yöneticilerin kurumsal bir lider olup olmadığını ise işte tam olarak böyle anlarda anlamaktayız. Sorunlara müdahale edebilmesi, ekipteki iletişim kaynaklı problemleri çözebilmesi, kime nasıl ve hangi tavır ile yaklaşırsa verim alacağını bilmesi bir liderin sahip olduğu temel özelliklerden. Dahası aldığı aksiyon ve ekibi yönetme şekli ile tekrardan herkesi yapılan işe motive etmesi de gelecek işlerde çalışanlara güven hissi aşılayacaktır.

Alışılagelmiş ama Ender

Yukarıda saydığımız sosyal ve yapıcı yönü kuvvetli pek çok insanda görebileceğimiz bu özellikleri yine aynı şekilde pek çok yöneticide buluruz diye düşünmekteyiz ama bu büyük bir yanılgıdır. Çünkü iş dünyasının insanlar için çizdiği ketum roller yıllar içerisinde insanların sosyal yetilerine büyük zarar vermektedir. İşte bu bu yüzden çok sayıda yönetici olduğu halde az sayıda ender diyebileceğimiz kadar “kurumsal lider” mevcuttur. Yıllar içerisinde hem başarılarını hem de insan ilişkilerini geliştirmeye devam eden yüksek EQ’lu liderlerin varlığı şirketlere ve iş arkadaşlarına büyük bir güven sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar