Kurumsal danışman; kurum içi verimin artması, kurum sisteminin uyumlu olacak şekilde çalışmalarını yürütmesi ve kurum üretkenliğinin artması için danışmanlık hizmeti sunan kişilere verilen mesleki unvandır. Kurumsal danışmanlık mesleği, kurum sisteminin tüm bileşenlerini tek tek inceleyerek, geçmişte olmuş ya da gelecekte olabilecek tüm eksikliklerin analizini gerçekleştiren, gerçekleştirilen analizler neticesinde belirlenen eksikliklerin ortadan kaldırılması için de fikirler geliştiren ve planlanan çalışmaları daha belirgin hale getiren meslek grubudur.

Kurumsal Danışman Görev ve Sorumlulukları Nedir?

Kurumsal danışmanın kurum içerisindeki en temel görev ve sorumluluğu kurumları analiz ederek kurumlardaki sorunları ortaya çıkarmaktır. Ortaya çıkarılan sorunlar için çözüm getirmeye çalışan kurumsa danışmanların diğer görev ve sorumlulukları ise şunlardan oluşmaktadır:

  • Kurum içerisindeki çalışan elemanların işe bağımlılıklarını artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirmek
  • Kurum içi verimliliği artırmak
  • Kurumdaki personellerin gelişimini ve eğitimlerini desteklemek
  • Kurum içi dengeyi ve departmanlar arası dengeyi sağlamak
  • Kurumun karşılaşacağı sorunları belirlemek
  • Belirlenen sorunlara en etkin çözümlerin üretilmesini sağlamak
  • Kurum içi iş akışını düzenlemek
  • Kurum içerisindeki ekip ruhunu canlandırarak personel memnuniyetini üst seviyeye çıkarmak
  • Kurumun çalışma stratejisi ile yönetim biçimini belirlemek

Kurumlar; işletme standardının en iyi şekilde yakalanması, oluşabilecek sorunlara karşı daha etkin çözümlerin üretilmesini ve hedeflerin uzun vadede iyi planlar dahilinde gerçekleştirmesi için kurumsal danışmanlara oldukça ihtiyaç duyar. Kurumsal danışmanlar ise bu görev ve sorumlulukları eksiksiz yerine getirerek kurumların geleceğe yönelik daha verimli iş akışının sağlanması ve hedeflerini gerçekleştirmesini sağlar.

Nasıl Kurumsal Danışman Olunur?

Kurumsal danışmanlık mesleğini yapmak isteyenlerin üniversitelerin Sosyoloji, İşletme, Psikoloji, Çalışma Ekonomisi, İktisat ve Uluslararası İlişkiler gibi lisans bölümlerinden mezun olması gerekmektedir. Bu gibi bölümlerden mezun olmanın yanı sıra kişilerin kendilerini sosyal yaşamda da geliştirmeleri ve özellikle de İngilizceyi temel anlamda bilmeleri gerekmektedir.

Kurumsal Danışman Olma Şartları Nelerdir?

Kurumsal danışman olmanın şartları arasında belirttiğimiz üzere kişilerin ilgili lisans bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra yine bu mesleği yapmak isteyenlerin kişisel gelişim kurslarına, seminerlere katılım göstermesi de gerekiyor. İşe alım süreçlerinde kişilerin bir adım önde olması için kişisel gelişimlerini üst seviyelere çıkarmasında yarar vardır. Personel eğitimi ve yönetimi, insan kaynakları gibi departmanlar için alınacak sertifikalar kişinin işe girmesini kolaylaştıracak etmenlerdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar