Henüz işe başlayan kişiler bunun getirdiği heyecanla çok sayıda yanlış yapabilir. Bu yanlış davranışlar olumsuz olarak karşılanabilir. Eğer ilk iş deneyimi söz konusuysa, öncelikle sıkça yapılan hatalara dikkat edilmelidir. Bunlar şu şekilde verilebilir;

 1. Hiç soru sormamak
 2. Soru sorduktan sonra özür dilemek
 3. Çok fazla soru sormak
 4. Herkese mail göndermek
 5. Mesajlarda kısa cevaplar yollamak
 6. İsim unutmak
 7. Yaptığınız işle ilgili ne kadar bilgili olduğu sorusuna yanlış cevap vermek
 8. Aşırı iş durumunda konuşmamak

Bunlara dikkat etmek, ilk iş tecrübenizi daha olumlu geçirmenize yardımcı alacaktır. Bundan sonra dikkat etmeniz gerekenler ise şöyledir;

 1. Yöneticiden geri bildirim istemek
 2. Yetenekleri geliştirmek
 3. Kendinizi değerlendirmek
 4. Gözlem yapmak

Bu konulara dikkat etmek kendinizi geliştirmenize olanak tanıyacak, sizin hakkınızda olumlu bir izlenim bırakacaktır.

Yöneticiden Geri Bildirim İstemek

İlk işinde sıkça yapılan çok sayıda hata vardır. Bunlar saymakla bitirilemeyecek de olsa, bir tanesi yöneticiden geri bildirim almamadır. Birçok kişi bu durumdan çekinir. Ancak kendisine bu yönde bir soru sorarsanız aldığınız cevaba göre eksik, beğenilmeyen yönlerinizi görebilir, kendinizi düzeltebilirsiniz.

Ancak bu günlük, haftalık şekilde sorulmaz. İşe girdikten sonra 3. veya 6. aya geldiğiniz zaman en uygun anıdır. Zira yönetici de artık sizin ve yaptığınız işin hakkında bir bilgi sahibidir. Böylece size daha iyi yanıt verebilecektir.

Bundan sonra yapmanız gereken, aldığınız cevaba göre hareket etmektir. Zira yönetici sizi cevabı ardından siz fark etmeseniz dahi kontrol edecek, söylediklerinin boşa gidip, gitmediğini ölçecektir.

Yetenekleri Geliştirmek

Özellikle yeni mezunlar, ilk iş hayatı döneminde oldukça zorluk yaşar. Eğer bunları yaşamak istemiyor ya da mümkün olan en düşük seviyeye indirgemeyi arzuluyorsanız, yeteneklerinizi sürekli geliştirmeniz gerekir.

Günümüzde birçok kişi işe girdikten sonra kendini geliştirmez. Böylece duraksama yaşanır. Birçok firma kendini yenilemeyen çalışanı sevmediği için, işinizden olmanız dahi mümkündür. Örneğin yazılımcıysanız bildiğiniz dillerin sürekli güncellendiği malumunuzdur. Ancak siz buna uyum sağlamaz ve yıllar öncesinde kalmayı tercih ederseniz çoğu durumdan yönetici ilk olarak sizi uyaracak, dikkat etmezseniz yerinize başkasını alacaktır.

Kendinizi Değerlendirmek

Her ne kadar insanlar kendini dışarıdan göremediği için tam değerlendiremese de, bu durum her şey için geçerli değildir. Zira herkes hangi konularda yeterli ve yetersiz olduğunun farkındadır. Burada öncelikle yetersiz olduğunuz konular üzerine eğilerek, bunları minimum seviyelere indirgemeniz önerilir.

Zira tamamen ortadan kaldırmak, her zaman mümkün değildir. Yeterli olduğunuz konularda ise kendinizi sürekli güncel tutmak gerekir. Aksi durum körelmeler ile sonuçlanır. Örneğin İngilizce biliyorsanız ancak kullanmazsanız, bir süre sonra doğal olarak unutursunuz.

Gözlem Yapmak

Yeni işe giren birçok kişi görevine odaklandığı için çevresinin farkında değildir. Ancak bu duruma dikkat etmemek, tecrübeli kişilerin nasıl davrandığını görememenize sebep olur. Ayrıca iletişim kurma yöntemlerini bilmemek de olumsuz bir durumdur.

Dolayısıyla görevinizi ifa ederken, çevrenizin de farkında olmanız gerekir. İDEA Kurumsal Danışmanlık, farklı eğitim danışmanlığı hizmeti sunmaktadır. Sizlerde bu eğitimlerin bir parçası olmak ve eğitimlerimizi detaylı incelemek için https://www.ideakurumsal.com/services-cat/egitim-danismanligi/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar