Son yıllarda irili ufaklı birçok markanın bayilik vermek üzere kıyasıya mücadele ettiğini görüyoruz. İşletmelerin kendileri mağaza açmak yerine neden bayilik dağıttığını sizler de merak ediyorsunuz değil mi? Idea Kurumsal, Firmalar Neden Bayilik Verir hakkında bizlere oldukça güzel bilgiler verdi. Bu konu ile ilgili detaylar;

Bayilik; mevcut iş ağını genişletmek, ürün ve hizmetleri dağıtmak için tercih edilen bir sistemdir. Aslında bir kişinin marka olan bir ismi kullanabilmesi için gerekli olan lisans türüne bayilik adı verilmektedir. Marka sahibi, bayilik ile yerel pazarlara da girerek markayı temsil edecek kişi ile bir büyüme hedeflemektedir.

Bir işletme markasını bayilik yolu ile dağıtıyorsa bayilik verdiği firmaya her alanda destekleme, yanında olmak zorundadır. Bayilik ile marka Türkiye’nin en uç noktasında bile adına işletme açtırabilmektedir. Neredeyse hiçbir yatırım yapmadan sağlanan bu olay bayiliğe olan ilginin artmasını sağlamaktadır. İsim hakkı ücreti, ürün tedarik konusunda sadece kendisi ile çalışma gibi şartların da olduğunu düşürsek bayilik vermenin firmalar için oldukça avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

Bayilikte Marka Gücü

Her isteyen firma maalesef ki bayilik veremiyor. Bayilik vermenin bir şartı yok fakat ekonomik olarak bayilik vermeyi kaldırabilecek işletmelerin bayilik vermeleri gerekiyor. Bir işletmenin en büyük varlığı sahip olduğu markasıdır. Bu markayı büyütmek, bayilik haline getirebilmek ise oldukça güçtür. İşletmeler bayilik ile istedikleri yerde istedikleri sayıda yatırımsız yeni yerler açabilmekteler. Bayilik ile gelen güçlenme işletmeyi hayal edemeyeceği yere getirmektedir. Bayilik ile girişimciler de güvenilir markaların çatısı altında iş yaparlar. Kendi markaları ile sektöre girmek, rekabet etmek istemeyen işletmeler, bayilik ile rekabet gücünü daha da yükseltebilirler.

Genelde çiğ köfte firmalarının bayilik verdiğini görürsünüz. Oysa bugün 150 farklı kategoriden binlerce işletmenin bayilik verdiğini görüyoruz. Bazı bayiler bayilik vermek için isim hakkı bedeli talep ederken bazı işletmelerin sadece işletme kurulum ücreti talep ederek bayilik verdiklerini görüyoruz. Bayilik almadan önce aynı kategoride hizmet veren diğer işletmeleri de araştırmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar