Hemen hemen her şirket pazarlama, satış, lojistik gibi hizmetleri adına bir araca ihtiyaç duyar. Şirket için araç satın alınması ise beraberinde birçok işlemi getirir. İkinci el alınan araçların riski, araç satın almak için belirli bir sermaye ihtiyacı ve düzenli araç bakımı gibi maliyeti yüksek yükümlülükler şirket sahiplerini düşündürmektedir. İşte böyle bir durumda, değerlendirilebilecek en mantıklı seçenek filo kiralamadır.

Filo kiralama ise en özet tanımıyla, firmaların ihtiyaçları doğrultusunda araç satın almak yerine belirli dönemlerde araç kiralamaları işlemidir. Genellikle araçlarını aylık olarak kiralayan firmalar, ekonomik olarak büyük oranda tasarruf sağlamış olurlar. Araç satın alınırken kasko yaptırmak, trafik sigortası yaptırmak ve birçok masraf kalemiyle uğraşmak uzun zaman alırken ve masraf anlamına gelirken; filo kiralama bu dertlere çözüm niteliğindedir. Araç kiralandığında zaman alıcı işlemlerin yapılmasına gerek kalmaz ve detaylarla uğraşma zorunluluğunun getirdiği can sıkıcı durumlar ortadan kalkar.

Kiralama İşlemi Nasıl Yapılır?

İsteğe göre bir ya da istenirse yüzlerce araç kiralamasının yapılabildiği filo kiralamada, kiralama işlemi 12 aydan 48 aya kadar yapılabilmektedir. Buna bağlı olarak filo kiralama müessesesinin sunduğu en büyük avantaj ise tüm risklerin kiralama yapan şirketlere ait olmasıdır. Aracın düzenli bakımı, araç sigortası gibi detaylar da yine şirket tarafından karşılanır. Böylelikle maliyetten ve zamandan büyük ölçüde tasarruf edilir. Geriye kiralama yapacak olan kişinin dilediği arabayı/arabaları seçerek, istediği zaman aralığında kiralaması kalır.

Filo kiralama tanımı akla çoklu bir biçimde araç kiralama hizmetini getirse de elbette genel olarak bireysel kiralamalar da yapılabilmektedir. Bir operasyonel kiralama çeşidi olan bu hizmette, ödemeler önceden belirlenmiş olan tutarlarda ve günlerde gerçekleştirilir. Böylelikle herhangi bir sürpriz ortaya çıkmaz ve toplu para çıkışına gerek kalmaz. Filo kiralama hizmetinde firmaların sunduğu avantajlardan bir diğeri ise çalınan, hasar gören veya rutin bakımları uzayan araçların yerine firmaların yeni bir araç göndermesidir. Bu da iş aksama risklerinin büyük oranda önüne geçer.

Filo Kiralama Fiyatları

Müşterinin istediği araca, kiralama süresine, bu hizmetten yararlanmak istediği şirkete ve yapılan kilometreye göre filo kiralama fiyatları değişiklik göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar